Ara
Yukarı
 

BLOG VE WEB SİTE İÇERİK YÖNETİMİ

BLOG YÖNETİMİ

Kurumsal bloglar etkin ve doğru şekilde kullanıldığında içerik pazarlama çalışmalarının ayrılmaz bir parçasına dönüşür. Yayınlanma, tanıtım ve optimizasyon kolaylığı ile markaların tüketici ile daha güçlü ve aktif bir bağ kurmasını sağlar. Burada temel olan blog yönetiminde temel adımları sağlam atmak ve içerikleri doğru belirlemektir.

Hedefleri Belirleriz

Blog başlangıcında marka stratejisine uygun olarak belirlediğimiz hedefler zaman içerisinde müşteri etkileşimine göre değişiklik gösterir. Bu noktada iyi pozisyon almak ve gerekiyorsa yeni hedefler belirlemek gerekir. Ancak bu şekilde müşterilerinizin beklenti ve ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayabilirsiniz.

Hedef Kitleyi Belirleriz

Bloglar herkese açık platformlardır. Eğer doğru hedef kitle çalışması yapılmazsa, bloğun müşterilere, potansiyel müşterilere, çalışanlara ya da sektördeki insanlara ulaşma olasılığı azalır. Hedef kitle hakkında bilgi sahibi olmanın en etkin yollarından biri yola daraltılmış hedef kitle ile çıkmak ve sonrasındaki gelişmelere göre yeniden konumlanmaktır.

Etkileşim Sağlayan İçerikler Üretiriz

Hedeflerin ve hedef kitlenin belirlenmesinin ardından etkileşim sağlayacak içerikler oluşturulur. Bu süreçte analiz yapmak ve benzer blogları takip ederek içerik, görsel, video trendlerine bakmak gerekir.  Marka müşterisi de göz önünde bulundurularak sektör trendlerinden de yararlanılır.

Bloğu Aktif Şekilde Kullanırız

Paylaş bitsin mantığı artık çok geride kaldı. İçerik pazarlamada en verimli yollardan biri de insanların içeriklerinize katkı yapmalarıdır. Etkin bir blog yönetimi takipçilerle mesaj veya yorumda karşılıklı diyaloğu, içeriklerde link kullanmayı ve başka blogları takip etmeyi gerektirir. Takipçileri paylaşıma teşvik etmek önemlidir.

Ölçümlenebiliriz

Blog verimliliğinin ölçülebilir olması hedeflere ne kadar yaklaşıldığını ve markanın mesajının takipçilere ulaşmada ne kadar başarılı olup olmadığının göstergesidir. Sayfa ziyaretleri, geri bildirimler, web analizleri, sektörel sitelerde veya bloglarda görünürlük, email istatistikleri, kayıt, indirme veya form doldurma gibi işlemlerin hepsinin biliniyor olması gerekir.