Ara
Yukarı
 

Kaliteli Bir Blog Nasıl Olmalıdır?

Bloglar, markaların kendilerini, ürünlerini ve sektörden haberleri müşterileri ile buluşturduğu özel platformlardır. Burada önem taşıyan olay, blog içeriğinin iyi belirlenmesi ve yazıların kaliteli olmasıdır.

 

Teknik açıdan kaliteli bir içeriği açıklamak gerekirse;

 

                                                               — Okuyucu sıkmayan, yeterli uzunlukta,

                                                               — Görsellerle desteklenmiş,

                                                               — Bilgi verici ve çoğu durumda okuyucuyu yönlendiren,

                                                               — Çok fazla kişi tarafından okunmaya aday,

                                                               — Sosyal medyada paylaşımı teşvik edici şekilde olmalıdır.

 

 

Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

 

Fikir Oluşturma Aşaması

Blog için en çok zaman ayrılması gereken kısım budur denilebilir. Fikir oluşturma, aynı zamanda araştırmayı da beraberinde getirir. Çünkü temeli sağlam olmayan bir blog yazısı okuyucunun ilgisini çekmez ve istenilen etkiyi göstermez. Tüm bu sebeplerle, blog yazısı için ele alınacak olan konunun geliştirilmesi için bol bol araştırma yapmak ve alt başlıklar açmak gerekiyor.

 

Araştırma Kısmı

Bu kısım nereden başlayacağınızın da açıklayıcısıdır. İçerik fikri bulmak için yapılacak araştırmalar belli başlı kaynaklardan yapılabilir.

–Sosyal Medya: Bu platformlar genelde çok fazla kaynağa ulaşabileceğiniz yerlerdir. Sosyal medyada popüler olmuş konuları bulabilir ve bu konular üzerinden kendi blog içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

–Popüler hashtag’leri inceleyerek konunuzun ana fikrini bulabilir ve araştırmanızı burada derinleştirebilirsiniz.

–Benzer blogları takip etmek, oluşturmak istediğiniz blog içeriği konusunda size fikir verebilir. Burada amacın başkalarının yazdıklarını çalmak olmadığını anlamak gerekiyor. Başka blogları esin kaynağı olarak kullanmak önemlidir.

–ubersuggest.io ve keywordtool.io gibi siteler kelime önerici sitelerdir. Bu siteleri kullanarak kafanızda oluşturduğunuz fikir ile ilgili kelimeleri aratarak daha üst konulara ulaşabilirsiniz.

–Güncel haberleri takip etmek de size blog içeriği konusunda fikir verecektir. Haberlerde öne çıkan konulardan popüler içerikler oluşturulabilir.

 

 

Etkili Başlık

Başlığın ne önemi var, demeyin. İnternet ortamında birçok kişi blog yazılarını önce başlıklarına bakarak değerlendiriyor. Yani etkili olmayan, ilgi çekemeyen bir başlık kullanırsanız, içeriğiniz ne kadar kaliteli olsa da başkaları tarafından daha az okunacaktır.

–Etkili bir başlık çok uzun olmamalıdır. Uzun başlıklar genelde okuma oranı düşürmese de sosyal ortamlarda yazının paylaşım sıklığını azaltan bir etmen oluyor. Başlıkta üst sınır 14 kelime olarak görülüyor. Ya da başka bir deyişle başlığın 70 karakterden daha düşük olması gerekiyor. Araştırmalar, bu rakamlar arasında kalmanın, Facebook ve Twitter’da en iyi getiriyi sağladığını gösteriyor.

–Başlığınızın anahtar kelimeyi içermesi okuyucuya içerikle ilgili bilgi verdiği gibi, aynı zamanda SEO açısından da etkili bir hareket olacaktır.

 

İlgi Çekici Görsel Kullanımı

 

Blog yazınızı okuyacak kişilere yalnızca salt yazı verirseniz bir süre sonra sıkılacaktır. En çok okunan yazıların etkili görseller ile desteklenmiş yazılar olduğunu unutmamalısınız. İlgi çekici görseller okuyucularınızı bloğunuzda daha uzun süre tutacaktır. İyi görsel kullanımı için ücretsiz fotoğraf sağlayan siteleri keşfedebilirsiniz.

 

Yazı Uzunluğu

Çok kısa yazılar yazmak SEO açısında bir dezavantajdır. Çok uzun yazılar yazmak da okuyucunun bir süre sonra ilgisini kaybettirir. Google belli uzunluktaki yazılar çok daha iyi indexliyor. 300-800 kelime aralığı bir blog için ideal yazı uzunluğu olarak görülebilir. Ancak burada uzun yazı olacak diye içeriği boş şeylerle doldurmamak gerekiyor.

 

Vurucu Bitiş

Her şeyi planlandığı gibi yaptınız ve yazının sonuna geldiniz. Yazınızı mutlaka vurucu, açıklayıcı bir şekilde bitirmelisiniz. Bu bitiş ile yazınızı okuyan kişinin okuduğundan keyif aldığını anlamasını sağlayın. Bu keyif, okuyucunun da sosyal medyada paylaşım yapmasını teşvik edecektir.

Yazan: İçerik Mahsülleri Ofisi

En son yorumlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın