Ara
Yukarı
 

İnsanlar Markaları Takip Etmeyi Neden Bırakır?

Sosyal medya, markaların doğru şekilde yer almak için birbirleriyle yarıştığı platformlara dönüşmüş durumda. Hemen her gün binlerce marka sosyal medyada yerini alıyor ve paylaşımlarını potansiyel müşterilerine ulaştırıyor. Elbette birçok kişi markaları takibe başlıyor ve yine birçok kişi de markaları takip etmeyi bırakabiliyor. Peki sosyal medya kullanıcıları bir markayı neden takip etmeyi bırakıyor? Yapılan bir araştırmaya göre, aslında her sosyal platform için ayrı nedenler sıralamak mümkün. Bazı faydalı içeriklere göz atalım.

 

–Twitter’da son 1 ay içerisinde marka takibini bırakan insanların oranı %14. Markanın müşterisiyle olan iletişim eksikliği %8 oranında takipçi kaybettiriyor. Twitter’ın bir ilginç özelliği de bir markayı takip edenlerin %15’i, markayı takibi bıraktığını bir tweet ile açıklıyor.

 

–Facebook’ta bu oran %25’leri buluyor. Günlük olarak çok sık içerik paylaşan (günde 6 üst sınır) markaları takip etmeyi bırakanların oranı %19. Facebook’ta bir markayı takip eden ama paylaşımlarını görmek istemeyenlerin oranı %20 civarında. Yine Facebook’ta takibi bırakanların %10 kadarı arkadaşlarına da takibi bırakmalarını söylüyor.

 

–Linkedln’de bir markayı takip edenlerin %49’u takip ettikleri markaları takip etmeyi hiç bırakmadıklarını söylüyor. Bu da Linkedln’deki profesyonel takipçilerin genel olarak markaları takip etme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

 

–Sosyal medya kullanıcılarının %22’si paylaşım türü olarak görsel/resim, %15’i de videoyu tercih ediyor. %14’ü ise şirket haberleri görmek istediğini belirtmiş.

 

Takipçiler Markalardan Ne Bekliyor?

–İçeriklerde yenilik,

–Marka ile direkt alakalı içerikler

–Etkili iletişim: Mesajlara cevap verme, yorum yapma…

–İçerik paylaşımının makul ölçülerde olması. (Günlük 2 paylaşımı geçmeyecek şekilde)

 

 

Buna göre istatistikler ve kullanıcıların markalardan talebine bakacak olursak, içeriklerin iyi belirlenmesi, ilgi çekici olması, okunabilir, anlaşabilir olması, etkileşime açık olması ve paylaşıma davet etmesi oldukça önemlidir. İyi bir marka sosyal medyasında paylaşım stratejisinin detaylı şekilde planlanması gerekir.

Yazan: İçerik Mahsülleri Ofisi

En son yorumlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın