Ara
Yukarı
 

Sosyal Medya Nedir?

Teknolojinin bizi getirdiği noktaya baktığımızda, artık internetle birlikte ayrılmaz bir parçamız haline gelen sosyal platformlar yaşamımızı kolaylaştırıyor ve aslında bir anlamda da hızlandırıyor. Bilgi ve içerik akışının eş zamanlı olarak sürdürülebildiği bu platformlarda var olabilmek birçok kurum ve marka için elzem hale geldi. Çünkü artık sosyal platformlar markaların bilinirliklerini artırmak için

birer araç olarak kullanılabiliyor ve hatta pazarlama stratejilerine de dahil ediliyor.

Medyada Dönüşüm

 

Geleneksel medyanın yerine göz diken ve hatta çağımızın getirdiği teknolojik nimetlerle onu tahtından eden dijital platformlar yakın bir zaman içerisinde geleneksel medyanın önemini daha da yitirmesini sağlayacak gibi duruyor. Bu açıdan bakıldığında bu değişime ve dönüşüme ayak uyduran kurum/marka/kişiler önümüzdeki yılların yatırımını şimdiden yapmış sayılıyorlar. Belki gelecekte başka iletişim platformları devreye girecek ve sosyal medyada önemini yitirecek. Ama bir 10-15 yıl kadar sosyal medyayı hayatımızdan çıkaramayacağımız kesin gibi.

Çift Yönlü İletişim

Sosyal medya geleneksel medyadan yaşıyor oluşu ile ayrılır. Tv, gazete, dergi veya diğer basılı kaynaklar tek yönlü iletişim sağlarlar. Okuyucu/izleyici geleneksel medyada aktif değildir. Ancak sosyal medyada herkes baş aktördür. Çift yönlü iletişim oldukça yüksek seviyededir. Markalar tarafından tercih edilmesinin nedeni de budur.

Herkesin Bir Söz Hakkı Var

 

Sosyal medyada odak noktası kullanıcıdır. Hiçbir sınır yoktur, herkes istediğini söyleyebilir, tartışabilir. Sosyal medya etkin kullanıldığında, markalar için gücü tartışılmazdır. Elbette herkesin bu kadar özgür ve etkin olması markalara hem avantaj hem de dezavantaj sağlar. Potansiyel müşterilere ulaşmak, geniş kitlelere ses duyurmak kolay olduğu gibi herhangi bir olumsuzlukta markanın sosyal medyasının iyi yürütülmesi ve eleştirilerin doğru yönlendirilmesi gerekir.

 

Markalar için etkin iletişimin gücü sosyal medyadan geçer.

Yazan: İçerik Mahsülleri Ofisi

En son yorumlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın