Ara
Yukarı
 

LinkedIn Profilinizi Etkili Kullanmanın Yolları

Son dönemin popüler sosyal medya platformlarından biri olan LinkedIn, sektörünüzle ilgili profesyonellerle buluşabileceğiniz ve iş başvurularında direkt olarak kullanabileceğiniz bir ortam.

Bağlantılarınızı Artırın

LinkedIn hesabında çok fazla bağlantıya sahip olmak, ileride iş arama sürecinde avantaj sağlıyor. İster kendi sektörünüzden olsun ister farklı sektörlerden, LinkedIn üzerinden ne kadar çok bağlantıya sahip olursanız o kadar yararınıza olacaktır. İş arama sürecine girildiği zaman nereden iş geleceği belli olmaz. Başvuru yaptığınız şirketlerin profilinizi incelediğinde fazla bağlantı ile karşılaşması sizin sosyal olarak ne kadar faal olduğunuzu da gösterir ki, bu da bir avantaj denilebilir.

LinkedIn Profilinizi CV Olarak Kullanın

Bu ortamda bir Word sayfasından oluşan CV yerine, profilinizi bir CV’ye çevirmek daha iyi sonuçlar verecektir. Böylesine dinamik ve profesyonel bir ortamda eskimiş bir profille ortalarda olmak, iş sahipleri tarafından hoş karşılanmıyor. LinkedIn üzerinden iş başvuruları kabul eden şirketler bu ortamda başvuru yapan kişinin tüm bilgilerinin güncel olmasını arzuluyor. Unutmayın birçok İK departmanı kendilerine başvuru yapan kişilerin LinkedIn hesaplarını kontrol ediyor.

Profilde Neler Güncel Tutulmalı?

İyi bir profile sahip olmak iş bulma sürecinden önce, ağınızı genişletmenize de imkan tanır. Yalnızca profesyonellerin barınabildiği bu ortamda profilinizi ne kadar güçlü ve güncel tutarsanız başkalarına ulaşma imkanınız da o derece artar.

1-İyi bir profil oluşturmaya iyi bir fotoğrafla başlanmalıdır. Diğer sosyal ağlarda kullandığınız gündelik fotoğraflar yerine yüzünüzün ön plana çıktığı, gerçek anlamda bir profesyonel gibi göründüğünüz bir fotoğrafı tercih edebilirsiniz.

2- İkinci olarak başarılar ve ilgi alanları kısımlarıyla ilgilenmelisiniz. Yine şirketler profilinizi incelediğinde bu kısımlara mutlaka odaklanacaklardır. Başarılar kısmına almış olduğunuz sertifikaları, herhangi bir akademik çalışmayı veya içinde bulunduğunuz bir organizasyonu yazabilirsiniz. Aslında burada ne kadar çeşitli başarı yazarsanız karşınızdaki kişiye farklı deneyimler edindiğinizi göstermiş olursunuz. İlgi alanlarında ise kesinlikle dürüst olunmalı, farklı olmaya çalışacağım derken profilinizi karman çorman bir hale getirmemelisiniz.

 

 

3- Deneyimler kısmı önemlidir. Mutlaka yaptığınız her işten bahsetmelisiniz. Ama burada her işinizi destan gibi anlatmak yerine, daha anlaşılır ve kısa tutmanız gerekiyor. Karşınızdaki kişinin kısıtlı zamanında sizi incelediğini ve ona bu zaman içerisinde ne kadar farklı bilgi verirseniz şansınızın o kadar arttığını unutmayın. Çalıştığınız kilit pozisyonları belirleyin ve bunu öne çıkarın.

Deneyim konusunda çoğu zaman düşünülen bir hatadan da bahsedelim. Deneyim denildiği zaman genellikle iş deneyimi akla gelse de profilinizde gönüllü çalışmaları, yardım hizmetleri veya katıldığınız organizasyonları/toplulukları da yazmalısınız. Bu sayede daha genel bir bilgi vererek karşınızdaki kişiye tam olarak kim olduğunuzu göstermiş olursunuz.

4- Paylaşımlarınızı öyle gündelik şeyler yerine daha kaliteli içeriklerden oluşturmaya çalışın. Örneğin sektörünüzle ilgili kaliteli paylaşımları beğenin veya kaliteli makaleler paylaşın. Bu da sizin, sektörle ne kadar ilgili olduğunuzu gösterecektir.

Yazan: İçerik Mahsülleri Ofisi

En son yorumlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın